Jako specyficzna forma zielonej szkoły, wycieczka integracyjna (zazwyczaj dla świeżej klasy) jest doskonałą formą na dobre rozpoczęcie roku szkolnego. Taki kilku dniowy wyjazd pozwoli osiągnąć kilka ważnych celów. Po pierwsze poznamy naszą nową klasę, a przynajmniej większość jej uczniów. Po drugie nasze dzieci lepiej się poznają, a więc ich współpraca będzie zdecydowanie lepsza. Po trzecie wszyscy dostaną zastrzyk pozytywnej energii bawiąc się i ucząc jednocześnie.

Wyjazd integracyjny będzie miał nieco inny program niż zwykła zielona szkoła. Musi posiadać zdecydowanie więcej zajęć integracyjnych i budujących zaufanie i chęć współpracy w grupie. Dlatego już pierwszego wieczoru warto zrobić w nieco luźniejszej formie gry i zabawy integracyjne. Wplatając w to jeszcze fabułę – tak żeby cały wieczór miał ręce i nogi. Zaczynając od prostych gier na zapoznanie się (imiona, zainteresowania, ulubione kolory itp.), przechodząc w bardziej rozbudowane gry.

Drugi dzień warto wykorzystać do bardziej aktywnych form – gry terenowej, zwiadu po okolicy, czy wykonywaniu zadań ukrytych w pobliżu. Dodatkowo można to urozmaicić dodając zadanie, które zespoły mają przygotować na wieczorne podsumowanie – niech to będzie skecz czy scenka wkomponowana w fabułę całego wyjazdu.

Po południu pozostanie czas bądź na zajęcia warsztatowe, gdzie nasi podopieczni nauczą się czegoś nowego i ciekawego. Natomiast wieczorem np. przy ognisku podsumowującym wyjazd zobaczymy jakie scenki wymyśliły nasze zespoły. Sprawdzonym rozwiązaniem może być zaproponowanie uczestnikom przygotowania karteczek „Lubię Cię ponieważ…” dla każdego członka małej grupy. Wszystko oczywiście zależy od wieku i stopnia ich zaangażowania. Wiadomo oczywiście, że należy mocno obserwować całą grupę by w razie potrzeby modyfikować nasze zamierzenia.

W niedzielę nastąpi już tylko pakowanie i ewentualnie luźne zajęcia i tak zakończymy nasz krótki ale treściwy wyjazd klasowy. Pomysł ten można dowolnie modyfikować i urozmaicać. Przedłużać i skracać. A może macie jakieś sprawdzone pomysły i scenariusze takich wyjazdów integracyjnych dla Waszych klas?