Zaznacz stronę

Przygoda z zieloną szkołą wcale nie musi kończyć się wraz z pojawieniem się jesieni i niższych temperatur. Wszyscy, którzy uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu także zimą, powinni zapoznać się z terminem „biała szkoła”.

[toc]

Biała szkoła co to?

Tłumacząc, czym jest biała szkoła, najłatwiej wyjść od pojęcia zielonej szkoły. Dla tych, którzy nie zetknęli się jeszcze z tym terminem, zielona szkoła to specyficzna forma zajęć pozalekcyjnych, która odbywa się poza budynkiem szkoły, podczas wyjazdu i która połączona jest z aktywnością na świeżym powietrzu i praktycznym podejściem do omawianych zagadnień. Na naszym blogu znajdziesz kilka wpisów szczegółowo omawiających te kwestie co to jest zielona szkoła oraz czym zielona szkoła różni się od szkolnej wycieczki. Warto dodać, że zajęcia na zielonej szkole zazwyczaj ogniskują się wokół takich tematów, jak funkcjonowanie świata przyrody czy ekologia.

Jako że zielona szkoła odbywa się w sezonie wiosenno-letnim i organizowana jest w miejscach o szczególnych walorach przyrodniczych, biała szkoła odbywa się analogicznie zimą. Zmiana koloru z zielonej” na białą” związana jest oczywiście ze śniegiem. Biała szkoła jest więc odmianą zielonej szkoły organizowanej zimą.

Jak wygląda zielona szkoła zimą?

Wiemy już co to jest biała szkoła, ale jak ona wygląda? Jakich zajęć możesz się po niej spodziewać? Czego nauczy się tam Twoje dziecko? 

Oczywiście w dużej mierze zależy to od tego, gdzie biała szkoła jest organizowana. Zazwyczaj na miejsce białej szkoły wybiera się ośrodki w górach. Wiąże się to z faktem, że góry są obecnie chyba jedynym miejscem, przynajmniej w Polsce, które gwarantują obecność śniegu w ciągu całego sezonu zimowego. A skoro góry, to także nauka jazdy na nartach lub snowboardzie. Jest to połączenie nauki, dla wielu dzieci, nowej umiejętności z aktywnością na świeżym powietrzu. Możesz także liczyć na piesze wędrówki czy poznawanie lokalnej kultury i miejscowego folkloru. Jeśli w okolicy jest większa miejscowość, możliwa jest także organizacja wyjazdu do muzeum bądź innego ośrodka kultury. Ważne jednak, aby zabawie towarzyszyła nauka. Dziecko powinno poznać charakterystyczną dla gór florę i faunę a także zasady zachowywania się w górach. Obecność zimą w górach, w otoczeniu lodu i śniegu, to także idealna okazja na rozmowę o zmianach klimatu w kontekście topnienia biegunów i wiecznej zmarzliny. 

Pamiętaj, że biała szkoła nie powinna być zwykłą zimową kolonią! Oprócz funkcji rozrywkowej, powinna spełniać także tę edukacyjną. Dlatego przeglądając plan wyjazdu, zwróć uwagę, czy wśród zajęć oprócz nauki jazdy na nartach są także zajęcia dydaktyczne. 

Sprawdź także nasz wpis o tym, jak wygląda zielona szkoła!

Jak wybrać ofertę białej szkoły?

O tym, jak wybrać ofertę zielonej szkoły, już pisaliśmy. Ale na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert białej szkoły? Podstawowe zasady pozostają niezmienne dostosuj wyjazd do wieku i możliwości swojego dziecka, wybierz odpowiadające wam miejsce i termin, zdecyduj się na ofertę o różnorodnym, bogatym programie i zadbaj o to, aby opiekę nad wyjazdem sprawowali doświadczeni animatorzy. W przypadku białej szkoły musisz jednak wziąć pod uwagę, że będzie ona zapewne droższa od zielonej szkoły. Jej cenę mocno podbija koszt jazdy na nartach lub snowboardzie, a bez tego nie może obejść się przecież żadna oferta białej szkoły organizowanej w górach! Oprócz kosztów wynajmu sprzętu, opłacić należy także instruktorów. Dziecko powinno posiadać także odpowiedni strój, jeśli nie jest zapewniony przez organizatorów albo wypożyczalnia. 

Jeśli Twoje dziecko nie miało jeszcze okazji spędzić zimowych ferii w górach, biała szkoła będzie idealną do tego okazją! Oprócz zabawy i rozwijania swoich narciarskich umiejętności, biała szkoła gwarantuje dziecku ciekawe i rozwijające zajęcia dydaktyczne.