Zaznacz stronę

Choć zielone szkoły nie są typem wyjazdów, które planuje się z dużym wyprzedzeniem – w końcu zazwyczaj organizowane są przez same szkoły – to jeśli szukasz ciekawych ofert zielonych szkół na 2020, warto szukać już teraz.

[toc]

Dlaczego warto już teraz wiedzieć, gdzie warto jechać na zieloną szkołę w 2020?

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które lubią planować z wyprzedzeniem i mieć wszystko pod kontrolą, to na przeglądanie ofert zielonych szkół na 2020 nie jest dla Ciebie zbyt wcześnie. Tym bardziej, jeśli wybierasz zimową zieloną szkołę i planujesz wysłać na nią dziecko na początku 2020 – w takim razie to właściwy moment.

Dlaczego warto z wyprzedzeniem wybrać to, gdzie dziecko pojedzie na zieloną szkołę? Oferty 2020 już się pojawiły, a kto wcześniej rezerwuje miejsce, ten zazwyczaj może liczyć na większy wybór i niższe ceny – jak z biurami podróży, które oferują tak zwane wyjazdy first minute. Jeśli więc szukasz bardzo konkretnej oferty zielonej szkoły na 2020, to teraz masz większą szansę na znalezienie wolnych miejsc. Chyba, że jeszcze nie wiesz gdzie na zieloną szkołę pojedzie Twoje dziecko. W takim przypadku, mamy kilka propozycji.

Gdzie jechać na zieloną szkołę?

Pamiętaj – zanim podejmiesz decyzję o zielonej szkole, upewnij się, że Twoje dziecko chce na nią jechać i jest na nią gotowe (jest wystarczająco samodzielne i przygotowane psychicznie na rozłąkę z rodzicem) oraz sprawdź, gdzie na zieloną szkołę chce pojechać. Być może już samo ma jakiś pomysł i wie, że chciałoby pojechać na zieloną szkołę nad morze, w góry albo na Mazury. 

Zielona szkoła na Kaszubach 

Być może Kaszuby dla wielu nie są pierwszą myślą, gdy decydują o tym, gdzie można pojechać na zieloną szkołę – ani drugim, trzecim a nawet czwartym. To błąd! Kaszuby mają do zaoferowania naprawdę bardzo wiele. Przede wszystkim Kaszuby mają świetnie rozwiniętą bazę turystyczną, a zwłaszcza agroturystyczną. To oznacza wiele baz noclegowych, ale także liczne szlaki – piesze, rowerowe a także wodne. Głównym powodem jest przede wszystkim niezwykły krajobraz Kaszub, łączący w sobie elementy krajobrazu 

nadmorskiego, pojeziernego, pagórkowatego i leśnego. Dzięki temu dziecko ma szansę poznać wiele odmiennych elementów przyrodniczych i docenić tę różnorodność fauny i flory. To nie wszystko, bowiem wyjazd na zieloną szkołę na Kaszuby to także szansa na poznanie regionalnych zwyczajów, lokalnej sztuki oraz oczywiście języka kaszubskiego.

Gdzie na zieloną szkołę na Kaszubach warto się wybrać? Jeśli szukasz ofert zielonej szkoły nad morzem w 2020, polecamy Puck – niewielkie, ale niezwykle popularne miasteczko leżące nad Zatoką Pucką. Z jednej strony okolice Pucka gwarantują spokojny wyjazd w towarzystwie przyrody, z drugiej natomiast niewielka odległość od Trójmiasta pozwala na jednodniowe wypady. Inną ciekawą opcją są okolice Kartuz, które uznawane są za stolicę Kaszub. Miasteczko leży nad czterema jeziorami i przecinają go dwa szlaki turystyczne.

Zielona szkoła w górach

Jeśli Twoje dziecko jest nieco starsze i chciałoby połączyć wyjazd na zieloną szkołę z częstymi pieszymi wycieczkami, warto rozważyć wyjazd w góry, a zwłaszcza w Bieszczady, które wciąż są w najmniejszym stopniu dotknięte ingerencją człowieka. To idealne miejsce na poznawanie tajemnic świata przyrody. Wśród popularniejszych miejscowości turystycznych są między innymi Wetlina, Cisna czy Ustrzyki.

Zielona szkoła w Borach Tucholskich 

Nie nad morze i nie w góry – to może gdzieś bliżej, na przykład w Bory Tucholskie? To jedna z największych polskich puszczy. Objęte ochroną w ramach parku narodowego, Bory Tucholskie to wspaniała szansa na poznanie świata, który ocalał w nielicznych miejscach, pełnego nieposkromionej natury, różnorodnych gatunków roślin i zwierząt i cudownych krajobrazów. Bory Tucholskie znajdują się na granicy województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego i są świetną alternatywą dla bardziej popularnych miejsca na zieloną szkołę w 2020. 

Podsumowanie

A Ty? Gdzie najchętniej wybierasz się na zieloną szkołę? Daj znać w komentarzu, pomóż innym! Może znasz jakieś fantastyczne miejsce, gdzie warto pojechać? To właśnie tutaj warto o typ napisać.