Zaznacz stronę

Z założenia zielona szkoła nie ma być droga – jest to bowiem forma zajęć pozalekcyjnych, a te powinny być dostępne dla wszystkich uczniów. Niestety, nie zawsze tak jest. Wpływ na cenę zielonej szkoły mają bowiem takie czynniki jak wyjazd do ośrodka bardziej oddalonego od szkoły, w atrakcyjnym turystycznie miejscu, ale także długość wyjazdu czy lista dodatkowych atrakcji. Sprawdźmy, ile kosztuje zielona szkoła i co można zrobić, aby obniżyć jej koszt. 

Zielona szkoła – cena kiedyś i dziś

Kiedyś zielone szkoły kojarzyły się przede wszystkim z tanim, kilkudniowym wyjazdem w przyrodniczo atrakcyjną okolicę. Podczas zielonej szkoły dzieci mogły poznawać świat przyrody i podstawy ekologii. Zielona szkoła nie odznaczała się zazwyczaj licznymi, kosztownymi atrakcjami. Nie wybierano na jej miejsce także drogich ośrodków – tym bardziej takich, które zlokalizowane są za granicą. Zielona szkoła była i nadal być powinna formą zajęć pozalekcyjnych. Dodatkowo takie wyjazdy często były finansowane bądź współfinansowane przez samorządy i publiczne instytucje. Dzisiaj niestety sprawy mają się inaczej.

Kilkudniowy pobyt w pobliskim ośrodku nad jeziorem zastępując dwutygodniowe zielone szkoły nad morzem, w górach albo za granicą. Dzieci mają w planach liczne dodatkowe atrakcje, jak na przykład nauka jazdy na nartach podczas białej szkoły. Nie pomaga także fakt, że ceny w ośrodkach systematycznie rosną, a zapracowani nauczyciele, którzy muszą zorganizować zieloną szkołę, nie mają czasu na wybór najlepszej cenowo oferty. Tania zielona szkoła zmieniła się w kosztowny wyjazd dla nielicznych. 

Ile kosztuje zielona szkoła?

Jakie są koszty zielonej szkoły ocenie? Na jaki wydatek się przygotować? Sprawdźmy ile obecnie kosztują poszczególne elementy zielonej szkoły:

  • Transport – na cenę wynajmu autokaru wpływ ma wiele czynników, jak liczba miejsc w pojeździe, to, jak długa jest trasa i jakie dodatkowe udogodnienia ma pojazd (np. toaleta w autokarze). Wynajem autokaru na jeden dzień to koszt ok. 1000 zł.
  • Nocleg – może kosztować ok. 50 zł za dobę, ale równie dobrze może wynosić 150 zł. Zależy bowiem to od standardu miejsca, lokalizacji oraz oczywiście tego, czy w cenie zawiera się już posiłek. Nie zawsze tak jest, dlatego warto się upewnić, za co dokładnie płacimy.
  • Posiłki – czasem cena posiłków wliczona jest już w nocleg, czasem jest to tylko śniadanie, a czasem nic. Jeśli za posiłki zapłacić trzeba osobno, będzie to dodatkowe kilkadziesiąt złotych – 20 zł za samo śniadanie, ok. 50 za śniadanie z obiadem i ok. 70/80 za pakiet trzech posiłków. Pamiętajmy także, że w niektórych ośrodkach za posiłek dla dziecka z klasy I-III zapłacimy mniej, ale dla starszego będzie to już standardowa kwota, jak za osobę dorosłą. 
  • Płatne atrakcje – teoretycznie zielone szkoły powinny skupiać się na edukacji. Teoretycznie zajęcia powinny przygotować i poprowadzić opiekunowie wyjazdu. Ale nie zawsze tak jest. Często ośrodki mają gotową ofertę zajęć dla zielonych szkół – minus jest taki, że udział w  nich jest dodatkowo płatny. 
  • Ubezpieczenie – to zazwyczaj najmniejszy koszt wyjazdy wynoszący kilkadziesiąt złotych. Wzrośnie, jeśli zielona szkoła odbywa się za granicą (wyższe koszty leczenia i transportu medycznego) albo związana jest z uprawianiem aktywności uznawanych za ryzykowne (jazda na nartach/snowboardzie). 

Pamiętajmy jednak, że cena zielonej szkoły to nie tylko koszt samego wyjazdu, ale także przygotowań do niego. Jeśli dziecko jedzie na białą szkołę (zimową wersję zielonej szkoły) w góry, to być może potrzebować będzie specjalistycznej odzieży? Nowy strój kąpielowy na zieloną szkołę nad morzem, a może także nowe buty i spodnie? To koszty, które także należy brać pod uwagę i których redukcja zależy już tylko od nas. Sprawdź naszą listę rzeczy na zieloną szkołę.

Jak obniżyć koszt zielonej szkoły?

Co zrobić, aby koszt zielonej szkoły był niższy? Przede wszystkim zaangażować w jej organizację rodziców. Jeśli nauczyciel nie ma czasu na szukanie tańszych ofert, zróbmy to sami. Jeśli podczas spotkania organizacyjnego nauczyciel przedstawia kosztorys, który jest poza naszymi możliwościami finansowymi, wyraźnie to zaznaczmy. Prawdopodobnie nie jesteśmy sami. Jeśli wysoka cena zielonej szkoły wynika z miejsca (drogi ośrodek nad morzem), zaproponujmy tańszą, lokalną alternatywę. Być może wyjazd powinien być krótszy? Być może zamiast dodatkowo płatnych atrakcji to nauczyciele powinni zapewnić zajęcia uczniom – wycieczki do lasu, poznawanie gatunków roślin i zwierząt, zabawy edukacyjne, spędzanie czasu nad jeziorem. Pamiętajmy, że jeśli ze strony rodziców zabraknie sygnału, że koszt zielonej szkoły jest zbyt wysoki, to do zmiany nie dojdzie.

Można także poszukać zewnętrznego finansowania. Być może lokalna firma albo majętny rodzic zgodzi się opłacić część kosztów. Niestety, to także wymaga poświęcenia swojego prywatnego czasu. 

Niestety, w niektórych przypadkach zielone szkoły z tanich, kilkudniowych wyjazdów dla wszystkich zmieniły się w drogie wakacje za granicą. Aby koszt zielonej szkoły był niższy, potrzebne jest zaangażowanie rodziców i nauczycieli. Tylko poprzez wypracowanie kompromisu, możliwa jest zmiana.