Zaznacz stronę

Szukasz ofert wyjazdu na zieloną szkołę dla swojego dziecka i zastanawiasz się na co warto zwrócić uwagę? Aby podjąć odpowiednią decyzję należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, takich jak czym właściwie jest zielona szkoła, dlaczego dziecko powinno na nią jechać i czego powinno się podczas niej nauczyć. 

Zielona szkoła – najważniejsze informacje

 

Zielona szkoła to typ wyjazdu naukowego, który pozwala dzieciom i młodzieży na zgłębienie świata przyrody w otoczeniu natury. Uczniowie w praktyczny sposób poznają zagadnienia związane z działaniem ekosystemów, wpływem człowieka na środowisko czy ekologią. Ale zielone szkoły to także miejsce, w którym dziecko uczy się samodzielności, współpracy czy odpowiedzialności.  

Więcej na ten temat znajdziesz w innych naszych tekstach, w których piszemy co to jest zielona szkoła, jak zielona szkoła wygląda, co zabrać na zieloną szkołę i jakie są podstawowe różnice pomiędzy zieloną szkołą  a wycieczką szkolną

Zastanawiasz się, czy zielona szkoła to miejsce dla Twojego dziecka? Przeczytaj nasz tekst 10 powodów, które przekonają Cię, że warto wysłać swoje dziecko na zieloną szkołę.

Jak wybrać ofertę zielonej szkoły?

Jakie czynniki mogą, a wręcz powinny wpływać na decyzję o wyborze konkretnej oferty zielonej szkoły? 

  1. Zapytaj swoje dziecko. Niektórzy rodzice ignorują komunikaty kierowane do nich przez dzieci i samodzielnie podejmują decyzję o ich wyjeździe. Jednakże zanim w ogóle zaczniesz przeglądać oferty zielonych szkół, zapytaj swoje dziecko, czy chce w takim wyjeździe uczestniczyć. Wytłumacz mu, na czym zielona szkoła polega, czego może się tam nauczyć i jak spędzić czas. Jeśli Twoje dziecko chce wziąć udział w zielonej szkole, być może samo podpowie Ci na jaki wyjazd chciałoby pojechać – w Polsce, za granicą, w lesie, nad jeziorem, w górach czy nad morzem.
  2. Wybierz miejsce wyjazdu. Od tego będzie zależeć kilka ważnych czynników – na przykład cena zielonej szkoły czy to, ile zielona szkoła będzie trwać. Wyjazdy za granicę są zdecydowanie droższe i zazwyczaj dłuższe niż te organizowane w Polsce. Wyższy koszt towarzyszy często białym szkołom, a więc zielonym szkołom organizowanym zimą w miejscach umożliwiającym narciarstwo czy snowboarding.
  3. Ustal czas wyjazdu. Ile trwa zielona szkoła? Mogą być to jedynie 3 dni, a może być to cały tydzień – albo i dłużej. Jeśli to pierwsza zielona szkoła Twojego dziecka, zdecyduj się raczej na krótszy wyjazd. Nie jesteś bowiem w stanie przewidzieć, jak zniesie rozłąkę i jak poradzi sobie w nowym otoczeniu.
  4. Załóż budżet. Ile kosztuje zielona szkoła? Zazwyczaj nie kosztują zbyt wiele – za kilkudniowy wyjazd zapłacisz x złotych. Jednakże im wyjazd dłuższy, a lokalizacja bardziej atrakcyjna, tym cena wyższa. Jeśli szukasz taniej zielonej szkoły, zacznij przede wszystkim od lokalnych agroturystyk. Odpadnie wtedy chociażby koszt dojazdu. Możesz także sprawdzić opcje na dopłaty do zielonej szkoły. Dofinansowania są często oferowane przez szkoły, którym zależy, aby wszyscy uczniowie wzięli udział w zielonej szkole.
  5. Dostosuj typ wyjazdu do wieku dziecka. Nie polecamy wysyłania 7-latka na dwutygodniową zieloną szkołę survival w góry. Długość i rodzaj wyjazdu dopasuj pod wiek, ale także zainteresowania dziecka.
  6. Sprawdź program. Zielona szkoła to nie wakacje pod gruszą, a element edukacji. Dlatego sprawdź czego i z kim będzie się tam uczyć. Doświadczeni animatorzy to klucz to angażujących i pouczających zajęć. 
  7. Dowiedz się więcej o ośrodku. Jeśli masz już coś na oku, postaraj się dowiedzieć o tym miejscu więcej. Czy zielone szkoły odbywają się tam od dawna, czy też nie? Jak duże są grupy? Czy ośrodek ma doświadczenie w obsłudze zielonych szkół?
  8. Zasięgnij opinii innych. Może dzieci Twoich znajomych albo członków rodziny były ostatnio na zielonej szkole? Może któreś miejsce jest szczególnie polecane albo wręcz przeciwnie – odradzane? Porozmawiaj z przyjaciółmi, współpracownikami i zobacz, czy znajdziesz jakieś informacje na forach tematycznych.

 

To najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniej oferty zielonej szkoły. Możesz stosować je w przypadku każdego innego wyjazdu dziecka. Pogłębione rozeznanie w temacie pozwoli Ci na podjęcie najlepszej decyzji i sprawi, że kiedy Twoje dziecko będzie już na zielonej szkole, Ty będziesz o nie spokojna.