Zaznacz stronę

W życiu każdego rodzica przychodzi taki dzień, kiedy dziecko wyrusza na swoją pierwszą wycieczkę. Pierwszy wyjazd dziecka na zieloną szkołę może być źródłem stresu i niepokojów – jak dziecko poradzi sobie bez rodzica, czy odnajdzie się w grupie i czy nie będzie tęsknić tak bardzo, że wymusi to wcześniejszy powrót? Dziecko, które na zieloną szkołę jedzie po raz pierwszy, to często wyzwanie także dla opiekunów. Dlatego podpowiadamy jak przygotować dziecko i samą siebie na pierwszą wycieczkę dziecka.

[toc]

Kiedy pierwsza zielona szkoła?

Nie ma określonego wieku, który byłby magiczną granicą, po przekroczeniu której można bez obaw wysłać dziecko na pierwszą wycieczkę czy zieloną szkołę. Wszystko bowiem zależy od tego, czy dziecko jest na nią emocjonalnie gotowe. Niektóre dzieci świetnie poradzą sobie na pierwszej wycieczce już w wieku 6 lat, inne niekoniecznie. Skąd masz wiedzieć, czy Twoje dziecko jest gotowe na wyjazd? Zapytaj je! Tylko jeśli dziecko wyrazi chęć wyjazdu, możesz w ogóle rozważać taką opcję. Warto także, aby pierwsza wycieczka odbyła się w wieku, kiedy dziecko nauczone jest samodzielnego wykonywania takich czynności jak: ubieranie się, mycie, zawiązywanie butów, korzystanie z toalety. 

Pamiętaj także, że nie ma co rzucać dziecka na głęboką wodę. Zamiast wysyłać je od razu na dwutygodniową pierwszą wycieczkę za granicę, zorganizuj kilkudniowy wyjazd do rodziny. Dziecko przebywać będzie tam w otoczeniu osób, które zna i którym ufa, ale jednocześnie będzie musiało poradzić sobie bez rodziców. Złym pomysłem nie jest także klasyczna, kilkudniowa zielona szkoła organizowana przez szkołę, podczas której dziecko jest pod opieką znanych mu nauczycieli i w towarzystwie swoich kolegów i koleżanek w szkole (przeczytaj nasz tekst o tym, jak wygląda zielona szkoła). Być może dziecko poczuje się także lepiej, gdy miejsce wyjazdu nie będzie zbyt oddalone od domu. Dlatego wyjazd za granicę nie zawsze sprawdzi się jako pierwsza wycieczka w ogóle. 

Pierwszy wyjazd dziecka – jak przygotować się emocjonalnie?

Rozłąka z dzieckiem jest trudna także dla rodzica. Pamiętaj, że Twój stres może się udzielić dziecku. Dziecko także z pewnością może silnie przeżywać zbliżającą się rozłąkę z rodzicem, nawet jeśli wcześniej entuzjastycznie podchodziło do wyjazdu. Pamiętaj, aby szczerze porozmawiać z dzieckiem. Przypomnij mu, że pierwsza wycieczka to świetna przygoda, ale nie umniejszaj obaw dziecka – w końcu te są uzasadnione, dziecko bowiem znajdzie się w zupełnie nowej, nieznanej mu sytuacji i ma prawo odczuwać pewne obawy. Postaw nacisk na fakt, że nie będzie tam samo i jeśli napotka problemy, może zwrócić się z nimi do opiekunów. 

Jeśli natomiast masz problem z opanowaniem własnego stresu związanego z pierwszym wyjazdem dziecka, postaraj się wytłumaczyć sobie, że zrobiłaś wszystko, co mogłaś, aby mieć pewność, że Twoje dziecko będzie bezpieczne i zadowolone – sprawdziłaś ofertę zielonej szkoły, znasz przepisy prawne zielonej szkoły, miejsce wyjazdu, masz numer do ośrodka i opiekuna – jednym słowem, dobrze się do pierwszej wycieczki dziecka przygotowałaś. Pamiętaj także, że jeśli dziecko chce jechać, nie ma sensu mu tego uniemożliwiać. 

Zielona szkoła – co spakować dziecku?

Aby nie dokładać sobie dodatkowych zmartwień, warto także zadbać o tę bardziej praktyczną stronę przygotowania do wyjazdu. Co warto zabrać na zieloną szkołę? Będą to zarówno ubrania jak i środki higieny osobistej, lekarstwa i dokumenty. Pełną listę znajdziesz w naszym tekście Zielona szkoła – co zabrać?. Pamiętaj także, że lista ta może nieco zmienić się biorąc pod uwagę takie czynniki jak miejsce wyjazdu (nad morze czy w góry?),czas (zima czy lato?) czy jego długość (trzy dni czy tydzień?).  Dlatego indywidualnie przemyśl co zabrać na zieloną szkołę. 

Dla nauczyciela – pierwszy wyjazd dziecka na zieloną szkołę

Pierwsza wycieczka dziecka to także nie lada wyzwanie dla opiekunów, bowiem takie dzieci nie dość, że nie mają doświadczenia w wielu kwestiach związanych z wyjazdem a nawet samodzielnym wykonywaniem pewnych czynności, to dodatkowo często potrzebują większego emocjonalnego wsparcia w rozłące z rodzicem. Jeśli jesteś opiekunem podczas zielonej szkoły, już na etapie przygotowywania listy uczestników dowiedz się od rodziców, które z dzieci będzie pierwszy raz na zielonej szkole albo w ogóle pierwszy raz na jakimkolwiek wyjeździe. Dzięki temu nie tylko będziesz wiedzieć, na które z dzieci zwracać baczniejszą uwagę, ale także będziesz mogła poinstruować odpowiednio rodziców o kwestiach, które są ważne, a których mogli nie być świadomi. Jeśli sama nie jesteś pewna o czym rozmawiać z rodzicami, przeczytaj nasz poradnik jak przygotować zieloną szkołę krok po kroku. Pierwszy wyjazd dziecka to bowiem wyzwanie dla wszystkich trzech stron – dziecka, rodzica/rodziców i opiekunów wycieczki. Warto, aby wszyscy byli do niego dobrze przygotowani.