Zaznacz stronę

Twoje dziecko wyjeżdża na zieloną szkołę, a Ty zaczynasz się martwić? Chcesz mieć pewność, że wszystko jest odpowiednio zorganizowane, a Twoje dziecko wróci do Ciebie całe i zdrowe? To absolutnie naturalne! Jeśli szukasz informacji na temat tego, co możesz zrobić, aby spać spokojniej i o co warto zadbać przed wyjazdem dziecka na zieloną szkołą, czytaj dalej!

Kto organizuje zieloną szkołę? Zacznij od nauczyciela!

Zanim Twoje dziecko wyjedzie na zieloną szkołę, jeśli wyjazd organizowany jest przez szkołę, zapewne spotkasz się kilkukrotnie z nauczycielem będącym jednocześnie organizatorem. Nauczyciel na zebraniu przedstawi podstawowe informacje o zielonej szkole, jak miejsce i data wyjazdu oraz oczywiście cena. Zatrzymajmy się na chwilę przy tej kwestii. Zielona szkoła, z założenia, jest formą zajęć pozalekcyjnych i powinna kosztować tyle, aby stać na nią było każdego ucznia. Dlatego bardzo często szkoły szukają źródła dodatkowego finansowania wyjazdów i wycieczek. Jeśli proponowana przez nauczyciela cena zielonej szkoły jest według Ciebie zbyt wysoka, zaproponuj poszukiwanie firmy, organizacji czy instytucji, która zgodziłaby się pokryć część kosztów.

 

Przeczytaj inne nasze teksty i dowiedz się, jak wygląda zielona szkoła i co Twoje dziecko powinno na nią zabrać.

O co zapytać organizatora zielonej szkoły i co mieć na uwadze?

Wróćmy do zebrania z nauczycielem. O co, oprócz finansowania, powinnaś/powinieneś zapytać?

  1. Zapisz miejsce noclegu dzieci. Poproś o numer telefonu do ośrodka i dane osoby do kontaktu. Przed wyjazdem dziecka na zieloną szkołę, zadzwoń tam i zadaj nurtujące Cię pytania. Jeśli miejsce znajduje się niedaleko miejsca Twojego zamieszkania, możesz odwiedzić je i zapoznać się z panującymi tam warunkami. Możesz także poszukać informacji w internecie.
  2. Zapytaj o liczbę opiekunów. Pamiętaj, że nie ma przepisów mówiących o tym ilu uczniów może maksymalnie przypadać na jednego opiekuna, ale zazwyczaj szkoły nie decydują się na przekroczeniu proporcji 1:20 (po więcej informacji na temat przepisów, zajrzyj do tekstu  Zielona szkoła – przepisy prawne i regulacje, które warto znać). Im dzieci młodsze albo jeśli w grupie znajdują się maluchy o specjalnych potrzebach, jako rodzice możecie optować za zwiększeniem liczby opiekunów.
  3. Pamiętaj, aby dostarczyć nauczycielom wszystkie potrzebne zgody, także tę, na podawanie Twojemu dziecku leków, jeśli jakieś regularnie przyjmuje. Pamiętaj – jeśli Twoje dziecko jest zbyt małe, aby aplikować sobie lekarstwa i chcesz, aby zrobił to opiekun wyjazdu, musisz przekazać mu pisemną zgodę. Poinformuj także nauczycieli o wszystkich dolegliwościach i alergiach malucha.

Dlaczego warto wysłać dziecko na zieloną szkołę? Poznaj 10 powodów!

O co jeszcze zadbać przed wyjazdem dziecka na zieloną szkołę?

Zatroszcz się o ubezpieczenie – oczywiście Twoje dziecko najprawdopodobniej objęte jest tak zwanym ubezpieczeniem szkolnym. Obowiązuje ono nie tylko w trakcie roku szkolnego i nie tylko na terenie szkoły. Ale jeśli podczas zielonej szkoły Twoje dziecko będzie np. jeździło na nartach, wykup odpowiednie rozszerzenie lub dodatkowe ubezpieczenie. Sprawdź w umowie kiedy i jak ubezpieczenie szkolne chroni Twoje dziecko.

Jeśli dzieci do miejsca docelowego podróżować będą autobusem, udaj się z dzieckiem na miejsce zbiórki i zadbaj, aby sprawdzony został stan techniczny pojazdu (czy kierowca ma odpowiednie dokumenty) i, jeśli masz jakieś podejrzenia, możesz poprosić policję o sprawdzenie trzeźwości kierowcy (na podstawie art. 129 ust. 2 pkt 3 i 8 prawa o ruchu drogowym). Jeżeli uważasz, że zachowanie opiekunów jest podejrzane, poproś o sprawdzenie ich trzeźwości, chociaż nie ma przepisów, którymi można by podeprzeć taką prośbę.

Czy możesz coś jeszcze zrobić?

Porozmawiaj z dzieckiem przed jego/jej wyjazdem na zieloną szkołę. Niech wie, że w razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów, pomożesz mu. Podczas wyjazdu, upewnij się, że Twój telefon zawsze jest naładowany, aby nie przeoczyć wiadomości od dziecka bądź opiekuna. Jeśli będzie to pierwszy wyjazd Twojego dziecka i nie wiesz jak ono zareaguje, poinformuj o tym opiekunów. Możliwe, że będziesz musiał/ła odebrać dziecko wcześniej. Przede wszystkim jednak postaraj się zachować równowagę – trzymaj rękę na pulsie, ale pamiętaj, że dziecko podczas zielonej szkoły będzie pod opieką wykwalifikowanych opiekunów.