Zaznacz stronę

Każdy rodzic prędzej czy później spotka się z sytuacją, gdy jego dziecko weźmie udział w szkolnej wycieczce, obozie, kolonii czy zielonej szkole. Warto jednak wiedzieć, że nie są to synonimy i każdy z tych rodzajów wyjazdu różni się od siebie. Jakie są najważniejsze różnice między zieloną szkołą a wycieczką szkolną i czym wyróżnia się zielona szkoła spośród innych form?

[toc]

Zielona szkoła – definicja

Zanim wyślesz dziecko na jakikolwiek wyjazd, warto abyś sprawdził, na czym będzie on właściwie polegał. Dzięki temu lepiej przygotujesz do niego swoją pociechę. Zielona szkoła, co najważniejsze, jest formą zajęć szkolnych realizującą program nauczania – tyle że w nieco odmienny sposób niż tradycyjna lekcja. Co to znaczy? Między innymi to, że Twoje dziecko oprócz ubrań czy środków higieny potrzebować będzie także zeszytów, być może podręczników i innych przyborów szkolnych.

Zielona szkoła nie jest formą odpoczynku i rekreacji, choć dzieci zapewne także ich podczas wyjazdu doświadczą. W definicji zielonej szkoły znajdziemy także informację, że naukowe cele zielonej szkoły skupiają się wokół zajęć dotyczących przyrody. Dlatego też na miejsce wyjazdu wybierane są zazwyczaj okolice o walorach przyrodniczych. O tym, gdzie dokładnie można pojechać w ramach zielonej szkoły, przeczytasz w tekście Zielona szkoła – jak wygląda

Zielona szkoła a wycieczka szkolna

Zastanawiając się co to jest zielona szkoła, możesz zacząć porównywać ją do wycieczki. Wycieczka, choć spełnia ważne cele krajoznawczo-turystyczne, nie jest zieloną szkołą, przede wszystkim dlatego, że nie jest formą zajęć pozalekcyjnych. Rozróżniane są trzy podstawowe formy wycieczek: wycieczki przedmiotowe (temat wycieczki dotyczy któregoś z przedmiotów lekcyjnych, może być to wyjazd do np. muzeum, planetarium czy ośrodka naukowego), wycieczki krajoznawczo-turystyczne (nie wymagają one od uczniów dobrej kondycji czy specjalistycznej wiedzy) oraz specjalistyczne wycieczki krajoznawczo-turystyczne (które od uczniów takiej kondycji czy wiedzy wymagają – źródło)

Niemniej, wycieczki szkolne mają być dla dzieci przede wszystkim formą rozrywki. Wypełnione zwiedzaniem, zabawami na świeżym powietrzu czy innymi atrakcjami, pozwalają oderwać się od szkolnych ław. Podobnie jest z zieloną szkołą – ale w ich przypadku nacisk położony jest na atrakcyjną w formie naukę. Cel zielonej szkoły jest stały i niezmienny. Jest nim edukacja w zakresie nauk przyrodniczych, ochrony środowiska i postaw proekologicznych. Dlatego np. obóz piłkarski czy plener artystyczny nie są zieloną szkołą, choć łączą w sobie walor edukacyjny z aktywnym wypoczynkiem. 

Zastanawiasz się, czy zielona szkoła jest odpowiednim miejscem dla Twojego dziecka? Przeczytaj nasz tekst 10 powodów, które przekonają Cię, że warto wysłać swoje dziecko na zieloną szkołę. A może Twoje dziecko wybiera się na tego typu wyjazd? Jeśli tak, koniecznie sprawdź wpis ZIelona szkoła – co zabrać? i skorzystaj z przygotowanej przez nas listy rzeczy niezbędnych na zielonej szkole.