Zaznacz stronę

Jeśli Twoje dziecko wybiera się na zieloną szkołę, warto dobrze je do tego przygotować. Zwłaszcza, że dla wielu z nich to pierwszy kilkudniowy wyjazd bez rodziców. Warto zadbać zarówno o przygotowanie listy niezbędnych rzeczy, jak i mentalne przygotowanie dziecka na dłuższą rozłąkę.

[toc]

Zielona szkoła – jak przygotować dziecko?

Zanim zabierzesz się za kompletowanie rzeczy na wyjazd, zadbaj o swoje dziecko. Warto o tym pamiętać nie tylko przy zielonej szkole, ale jakimkolwiek wyjeździe. Jak przygotować dziecko na kolonie, wycieczki i inne dłuższe nieobecności? Przede wszystkim upewnij się, że dziecko na pewno chce jechać na zieloną szkołę. Podstawowym warunkiem wyjazdu jego jego całkowita dobrowolność. Upewnij się, że zielona szkoła oferuje zajęcia związane z zainteresowaniami malucha – zanurzony w swoich pasjach, łatwiej zniesie rozłąkę. Jeśli to pierwszy wyjazd dziecka, niech nie będzie zbyt długi. Zielona szkoła jest idealna, ponieważ trwa zazwyczaj kilka dni. Warto, aby udział w niej brały osoby, które nasze dziecko zna i lubi – jak nauczyciele z jego szkoły oraz koledzy i koleżanki z klasy. Jeśli warunkiem wyjazdu jest pewna samodzielna dziecka – na przykład w temacie utrzymania higieny ciała, ubierania się czy przygotowywania sobie prostych posiłków – to nie wysyłajmy malucha, jeśli wciąż ma z nimi problemy.

Zanim Twoje dziecko wyruszy na taką przygodę, sprawdź czym jest zielona szkoła i jak wygląda.

Co zabrać na zieloną szkołę – lista rzeczy

Przejdźmy do listy rzeczy niezbędnych podczas zielonej szkoły, które warto spakować. Co zabrać powinno dziecko? Taki spis rzeczy powinni zapewnić organizatorzy, czyli na przykład szkoła. Jeśli jednak go nie ma albo jest zbyt ogólny, przedstawiamy listę rzeczy na zieloną szkołę. Pamiętajmy jednak, że to, co warto ze sobą zabrać, często uzależnione jest od miejsca, do którego jedzie dziecko. W górach przyda się specjalne obuwie do górskich wycieczek, a nad morzem strój kąpielowy. Lista rzeczy obejmuje przedmioty uniwersalne i przewidziana jest na 3-dniowy wyjazd organizowany w okresie późnej wiosny-wczesnej jesieni.

Ubrania

 • Dwie pary długich spodni, najlepiej wygodnych i takich, które ewentualnie mogą się ubrudzić (czy to na grach podczas ogniska).
 • Dwie pary krótkich spodenek do kolan.
 • Cztery t-shirty.
 • Ciepła bluza.
 • Wygodne buty zakrywające całą stopę.
 • Lekkie obuwie (np. tenisówki), także takich do chodzenia po ośrodku.
 • Czapka z daszkiem – lub inne nakrycie głowy chroniące przed słońcem.
 • Kurtka przeciwdeszczowa.
 • Komplet bielizny na trzy dni + jedna zapasowa.
 • Piżamka, a jeśli dzieci nie śpią w łóżkach, to również śpiwór i ciepłe dresy.
 • Strój kąpielowy, jeśli dzieci mają w programie kąpiel w jeziorze/morzu/rzece/basenie.
 • Podręczny plecak, który można zabrać na wycieczki.

Higiena (przybory toaletowe) i lekarstwa

 • Pojemna i solidna kosmetyczka.
 • Szczoteczka i pasta do zębów.
 • Żel do kąpieli oraz szampon do włosów.
 • Dwa ręczniki, jeden większy, kąpielowy i drugi mniejszy.
 • Grzebień lub szczotka do włosów oraz opcjonalnie gumki do włosów.
 • Dla dziewczynek, jeśli konieczne, podpaski lub tampony.
 • Opcjonalnie dezodorant (na pewno przecież będzie dyskoteka).
 • Klapki do kąpieli.
 • Jeśli dziecko w planie wycieczki ma basen, spakuj także czepek i okulary do kąpieli.
 • Krem do opalania.
 • Preparat na komary, zarówno odstraszać jak i krem na ukąszenia.
 • Jeśli jest takie wskazanie, spakuj menażkę, zestaw sztućców, kubek, metalowy talerz i myjkę.
 • Jeśli dziecko przyjmuje leki, poinformuj o tym opiekunów. W zależności od wieku, dziecko może przyjmować je samodzielnie lub mogą być one wydzielane mu przez opiekuna.W drugim przypadku wraz z lekami przekażmy mu także instrukcję wydawania leków oraz pozwolenie na podawanie ich dziecku.

Dokumenty

 • Ważne dokumenty (legitymacja szkolna, ważny paszport jeśli zielona szkoła odbywa się za granicą) – wszystko schowane w portfel lub saszetkkę.
 • Kieszonkowe.
 • Jeśli dziecko posiada telefon komórkowy na kartę, pamiętajmy o wcześniejszym doładowaniu.
 • Przybory do pisania: długopis, ołówek, zeszyt.

Co ze słodyczami?

Zastanawiając się nad tym, czy brać na podróż na zieloną szkołę słodycze, trzeba uwzględnić kilka aspektów. Słodycze i inne przekąski, takie jak chipsy, mogą być dobrym sposobem na przezwyciężenie nudów podczas długiej podróży autokarem. Stanowią alternatywę dla jedzenia serwowanego w stołówce i mogą poprawić nastrój. Jednakże ważne jest by nie przesadzać z ich ilością. Nadmierna konsumpcja słodyczy i innych przekąsek może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak ból brzucha. Dlatego warto zachować umiar i odpowiedzialność.

Nauka

Tutaj kieruj się przede wszystkim wskazaniami nauczycieli bądź opiekunów. Na pewno przyda się zeszyt, długopis, być może konieczny będzie któryś z podręczników. Być może materiały do części zajęć będą zapewnione na miejscu – na przykład kolorowe papiery, nożyczki i klej w przypadku zajęć artystycznych.

 Walizka czy plecak?

Decyzja o tym, w co lepiej się spakować na zieloną szkołę, zależy od kilku czynników. Jeśli chodzi o wygodę, walizka na kółkach jest zdecydowanie lepszym wyborem, szczególnie jeśli planowany bagaż jest ciężki. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że walizka może być niewygodna na trudnym terenie lub w miejscach, gdzie trzeba ją wnosić. Z drugiej strony, plecak jest bardziej uniwersalny i łatwiej poradzi sobie na nierównym terenie. Ale może być mniej wygodny, jeśli będzie zbyt ciężki lub jeśli trzeba go nosić przez dłuższy czas. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego balansu pomiędzy wygodą, a praktycznością. Generalnie, dla większości uczestników zielonej szkoły, rozsądnym wyborem wydaje się być plecak, zwłaszcza jeśli planowane są wycieczki czy aktywności na świeżym powietrzu.

Jak spakować bagaż na zieloną szkołę?

Spakować dziecku na zieloną szkołę to niełatwe zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i planowania. Przede wszystkim, istotne jest, aby zapakować wszystko, co dziecko może potrzebować podczas pobytu na zielonej szkole. Istotne jest, więc, aby przemyśleć, co będzie potrzebne i co można zabierać. Zatem, pakowanie walizki na zieloną szkołę powinno rozpocząć się od dokładnego sprawdzenia listy wymaganego ekwipunku dostarczonego przez organizatorów. Powinno obejmować odzież odpowiednią do pogody, artykuły higieniczne, pościel oraz rzeczy niezbędne do zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych. Należy pamiętać, aby nie przesadzić z ilością rzeczy i pakować tylko to, co jest naprawdę potrzebne. Dbając o odpowiednie spakowanie bagażu na zieloną szkołą, można oszczędzić sobie i dziecku niepotrzebnego stresu i problemów związanych z brakującymi przedmiotami lub nadmiernym bagażem.

Zielona szkoła – co zabrać

A może na liście brakuje jeszcze czegoś? Dajcie znać w komentarzu. Chcemy żeby ten dział był jak najbardziej przydatny dla każdego, podziel się więc swoją wiedzą i doświadczeniem.