Zaznacz stronę

Zielone szkoły od zawsze były atrakcyjną odskocznią od szkolnej rutyny. Obecnie znów obserwujemy wzrost zainteresowania takimi wyjazdami. Wiele szkół szuka ciekawych ośrodków, w których można zorganizować zieloną szkołę, zapewniając uczniom świetny czas blisko natury, warunki do integracji oraz wypoczynku po trudach nauki. W naszym artykule podajemy kilka argumentów przemawiających za tym, aby zaproponować uczniom wyjazd w ramach zielonej szkoły.

Bezcenny czas spędzony na świeżym powietrzu

Młodzi ludzie są coraz mocniej obciążeni nauką – to fakt, nie opinia. Do tego nie zapominajmy, że żyjemy w czasach powszechnego korzystania z elektroniki, która paradoksalnie ogranicza nam możliwości kontaktu z innymi ludźmi. Szczególnie widać to wśród dzieci i nastolatków.

Młodzież komunikuje się ze sobą głównie w formie elektronicznej, przez co spędza coraz mniej czasu na świeżym powietrzu. Aktywność przeciętnego młodego człowieka ogranicza się dziś do wyjścia z domu do szkoły, popołudniowego powrotu do domu, ewentualnie pójścia na zajęcia dodatkowe i spędzenia wieczoru nad lekcjami. To nie pozostaje bez wpływu na psychikę.

Wiedząc o tym nauczyciele, a przede wszystkim dyrekcja powinni stwarzać młodym ludziom warunki do spędzania większej ilości czasu poza budynkami, blisko natury, gdzie można dać upust nagromadzonej energii, poruszać się, uprawiać sport itd. Zielona szkoła to bardzo dobry krok w tym kierunku.

Akcent na integrację

Podstawowym celem organizacji wyjazdów w ramach zielonej szkoły zawsze było integrowanie młodych ludzi. Standardowo na zieloną szkołę zaprasza się uczniów klas pierwszych, szczególnie szkoły średniej, którzy muszą nawiązać dobre lub przynajmniej poprawne relacje w grupie rówieśniczej.

Zielona szkoła bardzo temu sprzyja, ponieważ pozwala młodzieży poznać się na gruncie prywatnym, w luźniejszej atmosferze. Podczas takich wyjazdów warto organizować różne aktywności nastawione na integrację, jak konkursy, gry sportowe, dyskoteki etc.

Nawiązanie dobrych relacji z wychowawcą

Wyjazdy w ramach zielonej szkoły służą również integrowaniu się uczniów z nowym wychowawcą czy pozostałymi nauczycielami. Oczywiście nie chodzi o spoufalanie się, ale o nawiązanie relacji w mniej formalnych okolicznościach, poza klasą i szkolną ławką. Dzięki temu wychowawca może zdobyć zaufanie młodych ludzi, co zaprocentuje w kolejnych latach, a na pewno miesiącach.

Przyjemne zwieńczenie roku szkolnego

Zieloną szkołę w górach organizuje się najczęściej wczesną jesienią lub późną wiosną. Szczególnie dobrym pomysłem może być zaproponowanie młodym ludziom wyjazdu pod koniec roku szkolnego, kiedy i tak mało kto skupia się na nauce. Można wykorzystać ten czas na odpoczynek, integrację i podsumowanie mijającego roku. Zielona szkoła może być również formą nagrody za dobre wyniki w nauce.

Gdzie zorganizować zieloną szkołę?

W Polsce nie brakuje ośrodków kolonijnych, które specjalizują się w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Na pewno warto się tutaj kierować z jednej strony renomą danego ośrodka, a z drugiej jego lokalizacją oraz atrakcjami dostępnymi na miejscu i standardem pobytu.

Ciekawym i rekomendowanym przez wiele szkół wyborem jest Relaks Międzybrodzie. To ośrodek położony w urokliwym Międzybrodziu Żywieckim, około 15 kilometrów od Żywca, na wschodnim brzegu Jeziora Międzybrodzkiego i na zboczu Góry Żar.

Relaks Międzybrodzie jest jednym z najchętniej wybieranych ośrodków w Polsce, w którym można zorganizować wyjazd w ramach zielonej szkoły. Rocznie ośrodek gości około 4000 dzieci, organizując wszelkie imprezy z kategorii wypoczynku młodzieżowego – od zielonych szkół, aż po kolonie i obozy. Oferta jest skierowana zarówno do szkół publicznych i prywatnych, jak i klubów sportowych czy szkół językowych.

Ze szczegółami oferty organizacji zielonych szkół, a także ze standardem ośrodka Relaks Międzybrodzie, można się zapoznać na stronie internetowej https://miedzybrodzie.net.pl/.